Рак яєчка -
онкологічне захворювання, при якому в тканинах яєчка (мошонці) утворюється злоякісна пухлина. Це відносно рідкісний вид онкології, на яку припадає до 1.5-2% всіх ракових новоутворень, що виявляються у чоловіків. В основній групі ризику молоді люди віком від 20 до 40 років, а також ті, хто народився з неопущеним яєчком (крипторхізмом). Найчастіше діагностується саме уроепітеальний рак, хоча можливі інші різновиди злоякісних новоутворень мошонки.
Діагностика раку яєчка
Навіть наявність вузликів або щільних ділянок на мошонці, збільшення яєчка не означає, що це саме злоякісне новоутворення. Такі хвороби, як гідроцеле, варикоцеле чи кіста, також можуть мати схожі симптоми. І щоби поставити правильний діагноз, потрібно звертатися до кваліфіклваних лікарів урологів.
Уролог – хірург Василь Липка крім огляду та опитування пацієнта призначає додаткові лабораторні та інструментальні тести, у тому числі:
- УЗД мошонки;
- аналізи крові та сечі;
- КТ чи МРТ (для виявлення новоутворень), тощо.
Чому виникає рак яєчок?
Одним з основних факторів ризику такої патології є крипторхізм – тобто, неопущення яєчка в мошонку при народженні. До інших можливих причин належить:
- спадкова схильність;
- рецидив раніше перенесеного раку (пухлина в іншому яєчку);
- складно перенесений паротит (свинка), що викликав орхіт (запалення яєчка);
- зловживання шкідливими звичками;
- безпліддя;
- аномалії розвитку яєчок;
- травми мошонки.
Також слід врахувати, що рак яєчка найчастіше діагностується у молодих чоловіків – від 20 до 40 років.
У разі, якщо пухлина яєчка почала своє зростання, тільки своєчасно проведене хірургічне втручання здатне зберегти зовнішній вигляд цього чоловічого органу без змін. Досягти цього допоможуть малоінвазивні методики хірургії в поєднанні з технологіями протезування. Якщо пухлину не діагностувати якомога раніше, рак може швидко метастазувати.
Симптоми раку яєчка
Прояви хвороби прямо залежать від виду та розміру пухлини, стадії онкології. Відповідно спочатку захворювання на рак яєчка, як правило, протікає безсимптомно або має слабко виражену симптоматику. Потім симптоми стають більш помітними та суттєвими.
До типових ознак уроепітеального раку відноситься:
- збільшення розмірів та набряклість мошонки;
- дискомфорт чи біль у районі яєчка;
- почуття тяжкості внизу живота чи області попереку;
- збільшення грудних залоз (гінекомастія);
- поява ущільнень та/або вузликів на мошонці, які можна виявити під час самодіагностики з пальпацією.
При запущеній онкології спектр скарг набагато ширший і включає загальну слабкість, відсутність апетиту, нудоту тощо.
Лікування уроепітеального раку
Злоякісні новоутворення яєчка за раннього виявлення характеризуються сприятливим прогнозом. Найефективнішим способом лікування є хірургічна операція з видалення ураженого яєчка разом із розташованими поруч лімфовузлами та насіннєвим канатиком. Втручання може виконуватися лапароскопічно, тобто, без великих розрізів. Саме таким операціям віддає перевагу уролог-хірург Василь Липка у Чернівцях.
При видаленні лише одного яєчка чоловік зберігає репродуктивну функцію, тобто може мати дітей, що з урахуванням молодого віку пацієнта є вкрай актуальним моментом. Крім хірургії може бути призначена променева чи хіміотерапія. А вони можуть негативно впливати на вироблення сперми. Відповідно, для перестрахування однієї з рекомендацій є кріоконсервація перед початком курсу лікування раку яєчка.
Уролог Липка Василь Тарасович
Вам потрібна кваліфікована допомога при урологічних захворюваннях у Чернівцях? Звертайтеся до лікаря уролога Василя Тарасовича Липки. Лікар проводить фахові консультації для дорослих та дітей з метою огляду та діагностики, амбулаторного та стаціонарного лікування для пацієнтів із скаргами на роботу зі сторони сечовидільної та сечостатевої системи. Пропонує тільки ефективне лікування для найшвидшого поліпшення вашого здоров`я.