Гідронефроз (а також водянка нирки або гідронефротична трансформація) -
це патологічне збільшення нирки, спричинене порушенням відтоку сечі. Найчастіше діагностується розширення балії і чашки - тобто місць накопичення сечі після її виробництва. Хвороба добре піддається лікуванню при своєчасному виявленні, але з тим небезпечна серйозними ускладненнями, до розвитку ниркової недостатності.
Небезпека гідронефротичної трансформації нирки полягає у ризику ускладнень, а саме:
- гіпертонії;
- пієлонефриту (запалення нирки);
- хронічної ниркової недостатності.
Чому виникає водянка нирки?
Залежно від причин виділяють уроджений та набутий гідронефроз. У першому випадку патологія діагностується у дітей та є наслідком порушень внутрішньоутробного розвитку плода.
Отриману гідронефротичну трансформацію нирки викликають такі причини:
- сечокам’яна хвороба;
- механічні пошкодження або стриктури сечовивідних шляхів;
- пухлини нирки;
- хронічна затримка сечі у сечовому міхурі;
- патології простати, включаючи аденому та онкологію.
Симптоми гідронефрозу
Спочатку водянка нирки не викликає у пацієнта будь-яких скарг. Симптоматика проявляється у міру прогресування гідронефротичної трансформації, тобто збільшення розмірів ниркової чашки та/або балії. Водночас односторонній гідронефроз може залишатися непоміченим навіть за серйозного розширення та травмування тканин нирки, адже роботу проблемного органу компенсує друга — здорова нирка.
До характерних симптомів захворювання належать:
- больові відчуття в районі попереку;
- наявність домішок крові у сечі;
- скорочення обсягів сечі;
- проблеми з сечовипусканням.
На тлі супутніх запальних патологій органів сечовивідної системи при гідронефрозі також може підвищуватись температура тіла.
Діагностика гідронефрозу
Щоб підтвердити діагноз, необхідно проконсультуватися з урологом. Лікар Василь Липка у Чернівцях не лише опитає та огляне пацієнта, а й призначить УЗД нирки та/або інші види інструментальної діагностики, наприклад, рентгеноскопію. Такий комплексний підхід дозволить як уточнити діагноз, так і визначитися з оптимальним лікуванням.
Як лікувати гідронефроз?
Метод лікування гідронефротичної трансформації залежить від стадії хвороби та ступеня ураження тканин нирки (паренхіми). Якщо цілі або пошкоджені незначно, то може використовуватися консервативна терапія і тактика спостереження за станом хворого. Медикаментозне лікування націлене на стимуляцію відтоку сечі та нормалізацію роботи нирок.
При пізньому виявленні гідронефрозу або прогресуванні хвороби показано хірургічне втручання з метою усунення порушення відтоку сечі.
Лапароскопія допомагає ефективно усунути причини патології, зберігає орган та його функціональність, дозволяє пацієнту швидко повернутись до нормального життя після втручання. Так, після лапароскопічної операції немає вираженого больового синдрому, а період реабілітації в стаціонарі, як правило, не перевищує кількох днів.
При підозрі на гідронефротичну трансформацію нирки в Чернівцях не відкладайте візит до профільного лікаря. Записуйтесь на прийом до уролога-хірурга Василя Липки. Він проведе необхідну діагностику та запропонує оптимальні засоби лікування гідронефрозу.
Уролог Липка Василь Тарасович
Вам потрібна кваліфікована допомога при урологічних захворюваннях у Чернівцях? Звертайтеся до лікаря уролога Василя Тарасовича Липки. Лікар проводить фахові консультації для дорослих та дітей з метою огляду та діагностики, амбулаторного та стаціонарного лікування для пацієнтів із скаргами на роботу зі сторони сечовидільної та сечостатевої системи. Пропонує тільки ефективне лікування для найшвидшого поліпшення вашого здоров`я.