Крипторхізм -
це вроджена патологія статевої системи у хлопчиків, яка характеризується відсутністю в мошонці одного або обох яєчок.
Причини виникнення крипторхізму
- Генетичні. Під впливом чинників навколишнього середовища генетичний матеріал плода піддається структурним змінам. У результаті цього порушується нормальний ембріогенез. Внутрішньоутробна інфекція (токсоплазмоз, краснуха, цитомегаловірус, інфекційні збудники, що передаються статевим шляхом), токсичні речовини, лікарські засоби (доведений кореляційний зв’язок між прийомом нестероїдних протизапальних препаратів вагітною матір’ю та ризиком розвитку крипторхізму в дитини) провокують це захворювання.
- Механічні. Зрілі яєчка не можуть опуститися в мошонку через наявність механічних перешкод: укорочений сім’яний канатик, незрілість зв’язок і судин, звуження каналу, по якому повинні пересуватися тестикули, спайки.
- Ендокринні. Дисбаланс статевих гормонів матері та дитини сприяє порушенню ембріогенезу. Ризик розвитку крипторхізму в новонародженого зростає на тлі прийому матір’ю гормональних препаратів під час вагітності.
Діагностика крипторхізму
Діагноз «крипторхізм» верифікується відразу після народження дитини. Під час огляду новонародженого в мошонці хлопчика не визначається одне або обидва яєчка. Іноді через зовнішнє кільце пахового каналу вдається пропальпувати тестикули.
Для встановлення місця локалізації чоловічих гонад використовують додаткові методи дослідження:
- УЗД органів черевної порожнини та малого таза, іноді також сонографічне дослідження мошонки;
- КТ черевної порожнини й тазу.
Можливі наслідки
Згідно з численними науковими дослідженнями, за дислокації чоловічих гонад, у їх клітинах наступають дегенеративні процеси. Це призводить до порушення їх функції та розвитку таких ускладнень:
- чоловіче безпліддя;
- нестача чоловічих статевих гормонів, яка проявляється відсутністю вторинних статевих ознак і «жінкоподібним» ожирінням;
- підвищений ризик злоякісної трансформації тестикулярних клітин у семіному — пухлину чоловічих гонад;
- перекрут неопущенного яєчка.
Симптоми:
Крипторхізм може бути самостійною нозологією або одним із клінічних проявів комплексних вад розвитку (наприклад, синдрому Дауна, гіпогонадизму). Неопущене яєчко — це патологія новонароджених, єдиним проявом якої є візуальний дефект зовнішніх статевих органів: відсутність одного з яєчок у мошонці, недорозвинена й потовщена мошонка, асиметрія мошонки.
У старшому віці в дітей виникають тягнучі болі в животі або в паху, через що дитина стає дратівливою та примхливою. Біль посилюється під час напруги м’язів передньої черевної стінки та промежини. До віддалених симптомів крипторхізму належить чоловіче безпліддя, яке настає у 80% усіх нелікованих пацієнтів, і малігнізацію (злоякісну трансформацію) яєчка.
Лікування
Народження хлопчика з цим захворюванням не вимагає термінових активних дій з боку медичного персоналу. Перші 6 місяців застосовується «вичікувальна тактика». За цей період у багатьох дітей яєчка опускаються самостійно. Якщо протягом півроку сім’яники не зайняли своє природне положення, проводять консервативне або хірургічне лікування.
Медикаментозна терапія передбачає використання гормональних лікарських препаратів. Після проведення гормонотерапії у половини пацієнтів вдається досягти позитивного ефекту.
Проведення раннього хірургічного лікування крипторхізму вирішує одразу кілька завдань:
- відновлює фізіологічну будову статевої системи хлопчика;
- забезпечує нормальне функціонування тестикул;
- ліквідує зовнішній дефект;
- зберігає репродуктивний потенціал;
- запобігає розвитку психологічних розладів, пов’язаних з «анатомічною неповноцінністю»;
- знижує ризик малігнізації патології.
Показання до хірургічного лікування:
- яєчко, що не опустилося до 1 року;
- перекрут неопущенного яєчка;
- пахова грижа;
- ектопія яєчка.
Зведення тестикул у мошонку називається орхіпексія. Оптимальний період для проведення цієї операції — 9–18 місяців. У разі некрозу чоловічих гонад у результаті їх перекручення або защемлення яєчка видаляють (орхіектомія). За абдомінального крипторхізму проводять двоетапну операція з перервою в 6 місяців.
За підозри на кісту нирки в Чернівцях обов'язково проконсультуйтеся з профільним лікарем. Записуйтесь на прийом до уролога-хірурга Василя Липки. Фахівець відповість на всі ваші запитання, проведе необхідну діагностику та підбере ефективне лікування.
Уролог Липка Василь Тарасович
Вам потрібна кваліфікована допомога при урологічних захворюваннях у Чернівцях? Звертайтеся до лікаря уролога Василя Тарасовича Липки. Лікар проводить фахові консультації для дорослих та дітей з метою огляду та діагностики, амбулаторного та стаціонарного лікування для пацієнтів із скаргами на роботу зі сторони сечовидільної та сечостатевої системи. Пропонує тільки ефективне лікування для найшвидшого поліпшення вашого здоров`я.